sobota, 29 czerwca 2013

Panorama Chełma

Dzisiaj zapraszam do mego rodzinnego miasta Chełma. Chciałam pokazać zdjęcia naszej "Górki Chełmskiej" i widoków jakie można zobaczyć z dzwonnicy kościoła. Górka znajduje się w samym centrum miasta, obecnie trwają tam wykopaliska archeologiczne. Kiedyś mieścił się tu zamek księcia Daniela Halickiego, a to co znajdują archeolodzy potwierdza tylko, że ów zamek istniał. Ostatnio znaleziono ludzkie szczątki w niedaleko położonej Bazylice NMP. Szkielet ten musiał należeć do człowieka, który miał 2 metry wzrostu. W średniowieczu taki człowiek był uznawany za giganta. Prawdopodobnie był to albo duchowny, albo ktoś od Księcia Daniela. Badacze cały czas znajdują nowe elementy z tamtych czasów, liczą jednak na znalezienie sarkofagu Daniela oraz na odnalezienie pochówku jego synów.




Te zdjęcia przedstawiają najstarszą budowlę Chełma - Bramę Uściługską , która wchodzi w skład zespołu katedralnego. Została zbudowana w 1616 r, i jest jedną z pozostałości obwarowań miejskich.

A to już zdjęcia Bazyliki NMP. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów jakie można zobaczyć w Chełmie. Osobiście jest to mój "ulubiony" kościół w moim mieście, o ile mogę tak to nazwać.




Obok znajduje się dzwonnica, zbudowana w 1878 r. Mierzy około 40 m wysokości. Z tej właśnie dzwonnicy można podziwiać panoramę mojego miasta. Znajdują się tu również 3 dzwony - dzwon Maria, dzwon Stanisław i dzwon Julian.


A to już wyżej wspomniany dzwon Stanisław. Waga jego wynosi 3000 kg. Wykonawcą jest Ludwisarnia Felczyńskich w Przemyślu. Płaskorzeźby widniejące na czaszy dzwonu to po jednej stronie wizerunek św. Stanisława, po drugiej Mauzoleum.



A to dzwon Marya, ważący 2155 kg i posiadający płaskorzeźbę z repliką obrazu NMP w Chełmie bez korony.


Jak widać gołębie czy inne ptaki upodobały sobie dzwon.

Na sam szczyt dzwonnicy prowadzą kręte schody i bardzo strome. Warto jednak wejść na samą górę, bo tylko stamtąd widać piękne widoki Chełma.


A to już zdjęcia z różnych części kondygnacji dzwonnicy.


















Okolice górki pokażę w następnym poście.


3 komentarze :

  1. Bardzo fajne panoramy. Podoba mi się. p.s ale udowadnianie , że nie jestem automatem jest upierdliwe ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój dziadek pochodził z Chełma. O jego istnieniu dowiedziałam się po jego śmierci, ale to inna historia.... Byłam w Chełmie raz, żeby móc pożegnać dziadka i dowiedzieć się czegoś o jego życiu. Przy okazji zwiedziłam Chełm i miasto to zrobiło na mnie wrażenie. Pamiętam jakieś jaskinie... gdzie było zimno... i ten kościół, który widać tu na zdjęciach...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. te jaskinie to pewnie były chełmskie podziemia kredowe :) zapraszam częściej do Chełma

      Usuń